Erime Nedir 6.sınıf Fen Bilimleri

Maddelerin ısı alarak veya ısı vererek bulunduğu halden başka bir hale geçmesine hal değişimi denir. Bu hal değişimlerinden biri olan erime olayını açıklayalım.

Katı maddelerin ısı alarak sıvı hale dönüşmesine erime denir. Sıcakta bekletilen buz, dondurma, tereyağı gibi maddelerin bir süre sonra sıvı hale geçmeleri erime olayına örnek verilebilir.

buzun erimesi

Ancak maddeler her sıcaklıkta hal değiştirmezler. Erime olayının gerçekleşmesi için de belirli bir sıcaklık gerekir. Örneğin saf su 0 oC'de erir.

Farklı maddeler için erime sıcaklıkları da farklıdır. Örneğin katı naftalin 79 oC'de erir. Bu nedenle saf maddelerin erime sıcaklıkları saf maddeler için ayırt edici bir özelliktir. Saf olmayan maddeler için erime sıcaklıkları sabit değildir. Örneğin su 0 oC'de erirken, içine tuz atıldığında atılan tuz miktarına göre erime sıcaklığı düşer. Kışın yolların tuzlanmasının sebebi yerlerde oluşan buzun eksi sıcaklıklarda dahi eriyebilmesini sağlamaktır.

Maddeler erirken dışarıdan ısı alırlar. Bu durumda ısıyı aldıkları maddenin sıcaklığı düşer. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yaşayanlar karların erimeye başladığı dönemlerde havanın soğuduğunu bilirler. Çünkü kar erirken havadan ısı alır ve havanın sıcaklığı düşer. Böylece hava daha soğuk hissedilir.

Bilgi Ekle    Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Anasayfa - İletişim - Kullanıcı Sözleşmesi - Gizlilik Politikası - Çerez Politikası
© Copyright 2018 SanalOkulumuz.net