Kaynama Nedir 5.Sınıf Fen Bilimleri

Kaynama nedir: Isı alan sıvı maddenin her yerinden kabarcıklar çıkartarak hızlı ve yoğun buharlaşması olayına kaynama denir. Kaynama, sıvı taneciklerin gaz hâle geçmesi ve sı­vıyı terk etmesidir.

tencerede su kaynaması

Kaynama buharlaşmanın en yoğun olduğu andır. Belirli bir süre ısıtılan sıvının yüzeyind­e buharlaşma meydana geldiği, bir süre sonra bu­harlaşmanın hızlandığı gözlenir. Sıvı belirli bir sıcaklığa ulaşınca sıvının sade­ce yüzeyinde değil her tarafında buhar oluşmaya başlar. Bu buharlar sıvı içerisinde kabarcık­lar oluşturur ve sıvı kaynamaya başlar. Su kaynarken oluşan kabarcıklar, su buharıdır.

Kaynamanın meydana geldiği sıcaklığa ise kaynama sıcaklığı denir. Buharlaşma her sıcaklıkta olurken kaynama belirli bir sıcaklıkta olur. Saf sıvı maddelerin kaynama sıcaklığı birbirinden farklıdır. Bu nedenle kaynama sıcaklığı saf sıvı maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

Kaynama ve buharlaşma birbirlerinden farklı olaylardır. Kaynama belirli bir sıcaklıkta olur. Kaynama süresince de sıcaklık sabit kalır. Buharlaş­ma her sıcaklıkta olur ve sıvıların sadece yüzeyinde meydana gelir.

Bilgi Ekle    Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Anasayfa - İletişim - Kullanıcı Sözleşmesi - Gizlilik Politikası - Çerez Politikası
© Copyright 2018 SanalOkulumuz.net