Donma Nedir Nasıl Gerçekleşir?

Sıvı hâldeki bir maddenin ısı vererek katı hâle geçmesi olayına donma denir.

Bir kap içindeki su buzdolabının buzluğu­na konularak bekletilirse, bir süre sonra katı hale geçer. Kaptaki su, ısı kaybettiği için tanecikleri­nin hareketi yavaşlar. Birbirine yaklaşan tanecikler arasındaki boş­luklar küçülür ve katı hale geçerler.

üşüyen adam resmi

Su 0°C'ta katılaşır. Suyun tamamı buz haline geçinceye kadar sıcaklık değişmez.

Hava sıcaklığının çok düşük olduğu zaman­larda yollardaki buz­lanmalar, bitkilerin üzerindeki su damlacıklarının, binaların çatılarından akan suların ya da su birikintilerinin buz hâline dönüşmesi donma olayına örnek olarak verilebilir.

Günlük hayatta da bazı sıvı maddeler dondurularak kullanı­labilir. Örneğin; erimiş çikolata veya su kalıpla­ra konulup dondurucuda bir su­re bekletildiğinde ısı kaybederek katı hâle geçer ya­ni donar.

sera resmi

Donma olayında donan madde çevreye ısı verir; çev­renin sıcaklığı maddeden ısı aldığı için artar. Örneğin, sebze ve meyve üreticileri seralara ya da sebze meyve depolarına büyük kaplara su doldurup koyarlar. Çünkü su donarken ortama ısı vererek seradaki ya da depodaki aşırı soğumayı dolayısıyla da sebze ve meyvelerin don­masını engellerler.

Bilgi Ekle    Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Anasayfa - İletişim - Kullanıcı Sözleşmesi - Gizlilik Politikası - Çerez Politikası
© Copyright 2018 SanalOkulumuz.net